W dzisiejszych czasach rynek spożywczy oferuje nam różnego rodzaju przysmaki, z niemalże wszystkich zakątków świata. Jednak mimo tak szerokiego wyboru łatwo zauważyć, że tradycyjne wypieki i produkty wcale nie tracą na wartości, wręcz przeciwnie są stale kultywowane oraz doceniane w naszych domach. I nie bez przyczyny, bo jest ku temu kilka mocnych argumentów.
Dlaczego tak uwielbiamy tradycyjne wyroby?
Święta Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy wesela to okazje do spędzenia czasu z rodziną i najbliższymi, przy obficie zastawionym stole. Większość z nas miło wspomina przyjemne momenty związane z tego typu uroczystościami. Najczęściej, kiedy myślimy o świątecznych przyjęciach, mamy w głowie obraz wspaniale spędzonych chwil oraz, rzecz jasna, smacznych potraw i wypieków. Pierniki, babki pisakowe, makowce, serniki, to przysmaki które wiążą się z tradycjami. Mimo tak rozmaitego wyboru w cukiernictwie, większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez tych wyrobów. Dlaczego więc tak chętnie sięgamy po kultowe wypieki?
- Smak – To z pewnością pierwszy powód, dla którego stale decydujemy się na kosztowanie tradycyjnych wyrobów. Smak i zapach polskich ciast jest niezastąpiony przez inne produkty cukiernicze. Wybór przepisów jest bardzo szeroki, dzięki czemu praktycznie każdy znajdzie swoją ulubioną recepturę na konkretny wypiek.
- Zdrowe składniki – Zazwyczaj słodycze nie kojarzą nam się z czymś zdrowym. Niekoniecznie musi tak być w przypadku tradycyjnie przyrządzanych wypieków z właściwych składników. Przykładowo pierniki, zawierają spore ilości przypraw korzennych, które wspomagają trawienie i działają przeciwzapalnie. Cukier przeważnie zastępuje się miodem, który jest w pełni naturalnym produktem spożywczym. Tradycyjny makowiec to źródło bardzo ważnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, m.in.: A, D i E. Dodatkowo mak posiada właściwości uspokajające oraz zawiera spore ilości błonnika. Oprócz tego, często dodajemy do wypieków rodzynki, orzechy i owoce, co zwiększa wartość odżywczą przysmaków.
- Ekologiczne składniki – Najwyższej jakości produkty zawierają w sobie nieprzetworzone i w pełni naturalne składniki. Tradycyjne wypieki zazwyczaj przyrządza się wykorzystując dary natury. Świeże mleko, masło, jajka i mąka to podstawowe składniki większości popularnych ciast. Wybieranie ekologicznych produktów ma także nie mały wpływ na ostateczny smak każdego wyrobu.
Czemu warto wybierać tradycyjne wypieki?
Oprócz walorów smakowych i korzyści zdrowotnych, decydując się na polskie wypieki kultywujemy naszą tradycję narodową. Na czas poszczególnych świąt, posiadamy określony zestaw potraw i ciast, które w większości domów przygotowywane są z pokolenia na pokolenie. Wielu ludzi posiada nawet pewien szczególny sentyment do tradycyjnych wyrobów i metod związanych z ich wykonaniem. Zazwyczaj też, z racji ogólnodostępnych składników, większość produktów jest stosunkowo niedroga. Ciasta typu makowiec, czy sernik przeważnie nie są zbyt trudne w samodzielnym przygotowaniu, dzięki czemu każdy może spróbować swoich sił w kuchni.
0 komentarzy