Tradycyjne wypieki mogą być formą nagrody za osiągnięty cel, niespodzianką dla bliskiej osoby lub po prostu chwilą zapomnienia i przyjemności. Niezależnie od okoliczności, słodkości w formie wypieków smakują rewelacyjnie, zwiększają wydzielanie endorfin i poprawiają nastrój. W zależności od jakości wypieku, osiągane zadowolenie może przybierać różny poziom i mieć różnorodny wpływ na zdrowie i cały organizm. Znaczącą różnicę widać i czuć przede wszystkim pomiędzy wypiekami przygotowywanymi w sposób tradycyjny, a tymi przemysłowymi, robionymi masowo często z udziałem mechanicznej linii produkcyjnej.

Tradycyjne wypieki
Tradycyjne wypieki

Skład wypieków

Podstawowej różnicy należy doszukiwać się już w samym etapie produkcji. W zależności od używanych składników, ciasta i inne słodkie wypieki, mimo tej samej nazwy, mogą smakować zupełnie inaczej. To wszystko wynika z jakości używanych komponentów. Podstawą wielu wypieków są biszkopty, które wymagają użycia jaj, mąki i cukru. Ciasta przemysłowe to bardzo często jajka w proszku, podczas gdy wyroby rzemieślnicze charakteryzuje użycie prawdziwych jaj – często nawet tych ekologicznych z wolnego wybiegu. Efektem tego jest nie tylko zdrowszy skład, ale również walory smakowe. Co więcej, biszkopt wyrabiany w sposób tradycyjny nie posiada sztucznych spulchniaczy i wzmacniaczy smaku, a puszystość uzyskuje się poprzez prawidłowe ubijanie piany i dodawanie składników.

Poza biszkoptem, na wypieki składają się różnego rodzaju masy, galaretki, owoce i inne dodatki. Jakość dobieranych składników oraz ich pochodzenie ma fundamentalne znaczenie dla finalnego efektu. Gotowe masy do użytku przemysłowego posiadają w swoim składzie konserwanty, sztuczne barwniki i ulepszacze smaku, przez co różne wypieki mają bardzo podobny, nijaki smak. Potwierdzeniem może być chociażby data przydatności – tradycyjne ciasta należy spożyć dość szybko, podczas gdy gotowe wypieki mogą wytrzymać znacznie dłużej.

Wygląd i smak

Skład wypieków bezpośrednio wpływa na ich wygląd i smak. Znacznie wyższy poziom zadowolenia osiągnie się po zjedzeniu ciasta, w którym można poznać kombinację odrębnych, naturalnych smaków, kiedy to smak truskawki jest intensywny i wspomina na ciepłe, słoneczne lato. Poza składem, istotny jest też sam sposób przygotowywania – powolne wyrabianie ciasta czy ubijanie piany sprawia, że ciasta są pulchne, miękkie i delikatne. Sztuczne przyspieszanie procesu nie przekłada się na pozytywny efekt. Ponadto, któż nie uwielbia nieregularnego kształtu bezy lub górek na karpatce?

Wpływ na zdrowie

Słodkości mogą być zdrowe! Mimo, że strach przed nadmiarem cukru hamuje wiele osób przed konsumpcją ciast i innych wypieków. Należy jednak pamiętać, że ciasto ciastu nierówne – wspomniany wcześniej dobór składników ma ogromny wpływ na ludzki organizm. Naturalne składniki i dodatki nie zagrażają zdrowiu – nawet cukier, który tak bardzo przeraża, w odpowiedniej ilości nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Co więcej, wypieki tradycyjne są pełne składników odżywczych i witamin, pochodzących chociażby z owoców.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − 18 =