Tradycyjna szarlotka składa się z dwóch warstw ciasta, które przedzielone są nadzieniem jabłkowym. Smak ciasta w dużej mierze zależy od tego jakie jabłka na szarlotkę użyjemy.

Jabłka na szarlotkę powinny być kwaśne o dużej zawartości pektyn.

Prym wiedzie Antonówka i Szara Reneta, które po usmażeniu mają gęstą konsystencję i wyborny smak, ale może też być Boiken,  we wrześniu James Grieve, późną jesienią Boskoop, zimą Elise, Jonatan, Elstar, Idared. Dobrze by było aby jabłka były z uprawy ekologicznej. Delikatne wady skórki nie są tu przeszkodą. Należy pamiętać, że jest to jabłko przerobowe. a nie deserowe. Bardziej liczą się właściwości niż wygląd.

Doskonałe jabłka na szarlotkę - Antonówka
Doskonałe jabłka na szarlotkę – Antonówka

Jabłka używane na szarlotkę mogą być starte na tarce, pokrojone w drobną kosteczkę lub rozsmażone na gładką masę. Ciasto na szarlotkę jest kruche lub półkruche sporządzone z mąki pszennej krupczatki, tortowej lub razowej, albo mieszanki mąki pszennej typ 2000 i mąki żytniej typ 720. Wszystkie rodzaje dostępne są w handlu. Ciasto na szarlotkę dzieli się na dwie części z jednej robi się spód, z drugiej wierzch. Spód i wierzch mogą być jednakowymi plackami, lub spód robi się z jednego placka a drugi wykorzystuje się do zrobienia kratki, którą układa się na jabłkach, lub jeden placek na spód a drugi ściera się na tarce  i układa  warstwą na powierzchni jabłek.

Szarlotki należą do ciast codziennych, uwielbianych przez wszystkich a z mąki razowej do zdrowych.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =