Ciasto piernikowe
Podstawowym składnikiem ciasta piernikowego jest mąka pszenna lub żytnia bądź ich mieszanina. Piernik zawsze zawiera miód, a przyprawa do piernika to zawsze przyprawa korzenna. Ciasto spulchnia się dodając sodę lub amoniak. Ciemne zabarwienie nadaje mu miód zrumieniony z korzeniami i karmel. Ciasto na piernik wyrabia się w naczyniu a na drobne pierniczki zagniata się na stolnicy. Piecze się w temperaturze ok. 180 stopni. Po upieczeniu pierniki polewa się czekoladą , lukruje lub przekłada powidłami śliwkowymi lub morelowymi.
Przyprawa do piernika
Można stosować gotowe przyprawy do piernika lub sporządzić je samemu. Gotowe różnią się od siebie składem i proporcjami poszczególnych składników. Mogą tez zawierać inne substancje nie potrzebne np. mąkę, cukier. Ja polecam wykonać mieszankę z korzeni wymienionych poniżej. Każda przyprawa do piernika zawiera trochę inne składniki i oczywiście różne proporcje. Niezbędne składniki to co najmniej: cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon i imbir.
Cynamon
Cynamon to popularna przyprawa produkowana z wysuszonej kory cynamonowca. Ma przyjemny zapach i delikatnie ostry smak. Jest stosowany w kuchni w wielu potrawach, do wypieku ciast i bułeczek, a także w kosmetyce i medycynie naturalnej.
Cynamon wykazuje działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciw zapalne co jest szczególnie ważne w dobie obecnie trwającej pandemii. Cynamon ma właściwości antyoksydacyjne, przyspiesza przemianę materii. Jest polecany w dietach odchudzająco oczyszczających.
Goździki
Goździki są to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego pochodzącego z Azji o bardzo przyjemnym zapachu. Są powszechnie stosowaną przyprawą w kuchni, kosmetyce i medycynie naturalnej. Goździki należą do podstawowych przypraw do pierników.
Goździki pomagają w dolegliwościach bólowych, mają właściwości znieczulające często wykorzystywane w stomatologii. Goździki obniżają poziom cholesterolu, przyspieszają przemianę materii. Ssanie całych goździków usuwa z ust nieprzyjemny zapach. Goździki w kuchni dodaje się do kompotów, marynat, grzanego wina, ponczów, sosów owocowych. Pasują do dziczyzny, kapusty kwaszonej, grzybów, pasztetów.
Gałka muszkatołowa
Gałka muszkatołowa jest to środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego pochodzącego z wyspy Molucca. Najczęściej jest używana jako przyprawa w kuchni i ze względu na swe właściwości lecznicze w medycynie naturalnej.
Gałka muszkatołowa ma silny zapach i gorzko korzenny smak. Poprawia trawienie, może zapobiegać rozwojowi wrzodów żołądka. Jest przyprawą dodawaną do mięs, pasztecików i ryb. Dopełnia smak takich warzyw jak kapusta, cebula, fasola. Jest nieodzownym składnikiem grzanego wina i pierników. Jest też składnikiem mieszanek przyprawowych w kuchni arabskiej i mieszanki o nazwie garam masala.
Substancje zawarte w gałce muszkatołowej wykazują właściwości halucynogenne i mogą działać jak narkotyk, dlatego nie wolno używać jej w dużych ilościach , w małych stymulują układ nerwowy.
Kardamon
Kardamon jest jedną z najdroższych przypraw na świecie. Występuje w lasach Sri Lanki i w południowych Indiach. Obecnie uprawiany jest w Tanzanii, Gwatemali i Wietnamie. Kardamon w postaci drobno zmielonych nasion jest przyjemnie pachnący, ma ostry, słodki i piekący smak.
Kardamon to przyprawa znana od starożytnych Chin i powszechnie stosowana na przeziębienie podawana w herbatkach i kawie arabskiej, na odchudzanie a także na potencję i odświeżenie oddechu. Wzmacnia cały organizm na infekcje.
Kardamon stosuje się do leczenia bólu brzucha , zaparć, biegunek i innych dolegliwości żołądkowych. Zapobiega wzrostowi masy ciała przez pobudzenie wydzielania soków trawiennych. Dzięki temu przyspiesza przemianę materii. Jest polecany w dietach odchudzająco oczyszczających.
Imbir
Imbir jest to roślina pochodząca z Południowo- wschodniej Azji. Korzeń tej rośliny stosowany jest w kuchni jako przyprawa wielu potraw , w medycynie naturalnej i w kosmetyce jako składnik balsamów wyszczuplających.
Korzeń imbiru ma właściwości rozgrzewające, antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Wspomaga odporność, stosowany jest na przeziębienie, ból gardła i kaszel. Działa przeciwbólowo i przeciw gorączkowo, stosowany w terapii migreny. Imbir poprawia też trawienie, likwiduje wzdęcia i mdłości, obniża poziom cholesterolu, polecany w dietach odchudzających.
Imbir w kuchni stosowany jest jako składnik przyprawy do piernika i przypraw azjatyckich. Dodawany jest do ciast, sałatek, mięs, piwa i wódki. Najlepiej komponuje się z liściem laurowym, zielem angielskim, gałką muszkatołową i pieprzem.
Ziele angielskie
Ziele angielskie to suszone nasiona korzennika nasiennego pochodzącego z Jamajki a obecnie uprawiane w Indiach , Kolumbii, Panamie, Australii. Olejki eteryczne pozyskiwane z ziela angielskiego mają zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Substancje zawarte w zielu angielskim mają właściwości przeciwzapalne, i przeciwbólowe. W ziołolecznictwie wykorzystuje się maść do uśmierzania bólu mięśni i stawów.
Ziele angielskie wspomaga pracę układu trawiennego, zapobiega biegunkom, nudnościom, i zaparciom, likwiduje wzdęcia. Ziele angielskie stosuje się do zup, sosów, marynat, gulaszów. Dodaje się też do sałatek, do doprawiania kiełbas, konserw, pikli, kapusty i ogórków kiszonych. Ziele angielskie świetnie komponuje się z cynamonem, gałką muszkatołową, goździkami, czosnkiem i liściem laurowym.
Kolendra
Kolendra pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu i rejonu morza Śródziemnego. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach w tym w Polsce.
Kolendrę można użyć zarówno do potraw słodkich jak i słonych , pikantnych. Wykorzystuje się liście i nasiona. Aromat dojrzałych nasion jest słodki, korzenny, z pieprzową nutą.
Kolendra ma właściwości zdrowotne i wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Ułatwia trawienie, poprawia apetyt, uspokaja, pomaga w zatruciach pokarmowych. Jest składnikiem preparatów na niestrawność, przeciw wzdęciom i w walce z pasożytami jelitowymi. Kolendrę można włączyć do diety oczyszczającej organizm z toksycznych metali. Nasiona kolendry obniżają poziom cholesterolu, cukru i ciśnienia.
Kolendra ma wielkie zastosowanie w kuchni jako przyprawa. W kuchni chińskiej jest tak popularna jak u nas natka pietruszki. Nasiona drobno zmielone stanowią jeden ze składników wszelkich przypraw np. indyjskiej curry, do marynowania, do grilla, do ryb, do gulaszu. Dobrze komponuje się z goździkami, anyżem, gałką muszkatołową, bergamotką, czosnkiem, liściem laurowym.
Każda wymieniona przyprawa do piernika znajduje się w Pierniku Lubelskim, a ich proporcje wynikają z tradycyjnej receptury, która powstała w wyniku wielu lat doświadczeń.
0 komentarzy