Ciężko byłoby znaleźć osobę, która nie docenia smaku tradycyjnych polskich wypieków oraz wyrobów cukierniczych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przygotowanie smacznych ciast, chlebów i bułek nie jest łatwym zadaniem. Należy używać składników wysokiej jakości. Aromatyczne przyprawy, to składnik, bez którego pieczenie nie może obyć. W tym artykule scharakteryzowano te, które cieszą się największym uznaniem. 

Aromatyczne przyprawy
Aromatyczne przyprawy

Cynamonowiec cejloński

Jedną z najpopularniejszych przypraw wykorzystywanych w cukiernictwie jest cynamon. Jest to zdecydowanie jedna z najstarszych przypraw korzennych, która nadaje wypiekom wspaniały smak i aromat. Najlepszym wyborem będzie zakup wysokiej jakości cynamonu cejlońskiego. Cynamon cassia nie posiada bowiem tak charakterystycznego zapachu, smaku oraz właściwości. Do czego jest zaś wykorzystywany cynamon w piekarnictwie? Przede wszystkim do wyrobu chleba korzennego, a także bab drożdżowych. W cukiernictwie wykorzystuje się go także do wypiekania szarlotki oraz biszkoptów. Bez cynamonu nie powstaną również klasyczne świąteczne pierniki. 

Goździki

Kolejną przyprawą, która jest powszechnie wykorzystywana w piekarnictwie i cukiernictwie są goździki. Przyprawa ta była bardzo drogocenna w średniowieczu. Nie każdy wie, że goździki są suszonymi pąkami tak zwanego goździkowca korzennego, którego ojczyzną jest Indonezja. Zapach tej przyprawy jest niezwykle silny, a smak nieco palący. W goździkach zawarty jest lotny olejek o silnych właściwościach antybakteryjnych. W przemyśle cukierniczym wykorzystuje się tę przyprawę do wypieku ciast korzennych, w tym pierników staropolskich. 

Kardamon

Kolejna korzenna przyprawa, która jest powszechnie wykorzystywana w cukiernictwie oraz w piekarnictwie. Używa się jej do wypieku pierników, a także do aromatyzowania tradycyjnych wyrobów piekarskich. Powszechnie dodaje się więc go do wypieku bułek, rogali czy chlebów. Przyprawa ta charakteryzuje się łagodnym, subtelnie cytrynowym aromatem. Jej zapach niektórym może przypominać kamforę. Kardamon posiada także właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Wzmacnia naturalną odporność organizmu. 

Kminek

Znana, powszechnie wykorzystywana w tradycyjnym piekarnictwie przyprawa. Dodawana jest ona do chlebów, bułek oraz rogali. Warto zaznaczyć, że współcześnie wykorzystuje się kilkanaście różnych gatunków kminku. Co do zasady przyprawę tę charakteryzuje jednak intensywny aromat oraz smak. Warto docenić nie tylko smakowe, ale i zdrowotne walory kminku. Posiada on bowiem działanie usprawniające procesy trawienne. Polecany jest więc przede wszystkim osobom, które borykają się z różnego rodzaju problemami żołądkowymi i jelitowymi.

Każda wyżej scharakteryzowana przyprawa jest potrzebna zarówno w tradycyjnym piekarnictwie jak i cukiernictwie. Dzięki nim można przyrządzić wspaniałe wypieki, które zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy. Wyroby piekarskie i cukiernicze z dodatkiem aromatycznych, wysokiej jakości przypraw będą jednak nie tylko smaczne, ale również zdecydowanie zdrowsze. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

35 − 31 =